czwartek, 9 kwietnia 2015

Zdrowe odżywianie - na jakie zdecydować się danie?

Dzisiaj przedszkolaki miały przyjemność uczestniczyć w pokazie dotyczącym zdrowego odżywiania się. Był on połączony z wieloma ciekawymi eksperymentami. W pierwszym z nich dzieciaki mogły dowiedzieć się co jest zdrowsze: mleko czy cola? Porównywały kości, które były moczone w tych dwóch napojach przez trzy dni. Kości moczone w coli łatwo dało się złamać i miały brzydki kolor brązowy, natomiast kości moczone w mleku były twarde i miały normalny kolor.Następnie dzieci sprawdzały czy sól w nadmiarze może nam zaszkodzić? Przedszkolaki oglądały plastry ziemniaka, które były moczone przez noc w wodzie i w solance. Te z wody były jędrne i łatwo dały się przełamać, natomiast te z solanki były giętkie i miękkie. Dzieciaki doszły do wniosku, że musimy używać mniej soli, bo może na nasze organizmy źle wpłynąć.
Następnie przedszkolaki szukały witaminy c w różnych produktach: tabletkach musujących, cytrynie, soku jabłkowym, grejpfrutowym oraz pomarańczowym. Potrzebne nam do tego były: menzurki z krochmalem, jodyna oraz próbki wyżej wymienionych produktów. Najpierw dzieciaki dodawały odrobinę jodyny do krochmalu - powodowało to zabarwienie na kolor granatowy, a potem dodawały soki. Jeżeli kolor ponownie stał się bezbarwny to w danym produkcie znajduje się witamina c - im bardziej przeźroczysty tym więcej witaminy :)Następnie dzieci przygotowały kolorowe koktajle - sprawdzając przy okazji, który produkt jest gęstszy, a który trochę mniej. W tej konkurencji wygrał miód - najgęstszy i najzdrowszy, potem sok malinowy, następnie olej i na koniec alkohol. Dzieciaki wlewały te produkty w różnej kolejności a i tak oba koktajle wyglądały tak samo :)


Na koniec przedszkolaki sprawdziły ile cukru spowoduje, że balonik pęknie - czyli o nadmiarze słodkości w naszej diecie. Nasz balon okazał się siłaczem, bo dopiero 4 kilogramy cukru i naciskające na nie przedszkolaki spowodowały, że pękł. Bardzo.Bardzo fajny eksperyment fizyczny - tym razem brany troszeczkę z przymrużeniem oka ;)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...